Filip Renč: Chci studentům přiblížit filmařinu v praxi
Režisér Filip Renč, nový pedagog školy Michael, vypráví o natáčeních, filmařských výzvách, i svém pohledu na roli učitele.
• Na které natáčení nejraději vzpomínáte?
Každý film je specifický, jiný štáb, jiní herci… Nejraději vzpomínám na natáčení filmu Hlídač č. 47 s Karlem Rodenem.
Scény vznikaly v Krušných horách, kdy nám během natáčení začalo sněžit. Bylo to náročné, ale spolupracoval jsem se skvělým týmem lidí, během natáčení byla příjemná atmosféra. Film získal Českého lva za nejlepší hlavní i vedlejší mužský výkon a za nejlepší střih. Měl také další dvě nominace za nejlepší kameru a střih. Na festivalu v kalifornském Tiburonu získal čtyři ceny včetně hlavní.
• Které natáčení pro vás naopak bylo velkou výzvou?
Byl to film Lída Baárová, který uvedl Netflix. Film se připravoval několik let s mezinárodním obsazení a točilo se na mnoha lokacích včetně zahraničích, například ve Francii a v Německu. Během natáčení jsem dvakrát zkolaboval, bylo to pro mě velmi těžké.
• Můžete nám prozradit, na čem právě pracujete?
Pro televizi Prima chystám trilogii s názvem Ďáblovo rogalo. Natáčení začne v říjnu a každý díl bude mít jiný příběh a jiné herce. Prozradím, že diváci se mohou těšit například na Jiřího Schmitzra.
• Jste scénárista, divadelní a filmový režisér. Nyní jste i učitel předmětu Filmový seminář. Co vás přivedlo k výuce na naší škole Akademie Michael?
Rád bych své zkušenosti předal budoucím filmařům. Přiblížil jim filmařinu v praxi. Učit studenty u vás je pro mě příjemným tréninkem i pro můj mozek, na výuku se připravuji skoro celý týden. Navíc se rád seznamuji a setkávám s mladými filmaři.
• Na co se studenti mohou v rámci semináře těšit?
Mám pro studenty připraveno spoustu témat z filmové praxe jako například práci s hercem, technický scénář, záběrování nebo filmové žánry. Rád bych své zkušenosti sděloval studentům ne didaktickou, ale spíše zábavnou formou.
• Co byste chtěl mladým filmařům předat a obzvláště zdůraznit?
Zde bych rád citoval dvě motta. První „Představivost je důležitější než vědomosti“ od Alberta Einsteina. A druhé od Billyho Wildera, režiséra filmu Někdo to rád horké, které zní: 11. přikázání „Nebudeš nudit bližního svého“.