Exkurze do showroomu firmy Blum je vždycky zážitek. Rozhodně se nejedná o nudnou přednášku plnou imaginárních dat, ale studenti-návštěvníci mají možnost si vyzkoušet ohledně kuchyní kdeco. Cílem je samozřejmě správně ergonomicky zařízená kuchyň tak, aby vyhovovala jejím uživatelům.
Jednou z „atrakcí“ je tzv. postaršovací obleček, který z 20letého studenta vytvoří nemohoucího důchodce se všemi neduhy – špatně vidí a slyší (helma), nemůže si dřepnout ani kleknout, špatně se ohýbá a pak zase narovnává, má těžké, vachrlaté nohy (omezení hybnosti v konstrukci kombinézy), neohrabané ruce (rukavice) a váží aspoň jednou tolik (závaží v kombinéze) co mladičká studentka Ellie, která si tuhle pomůcku vyzkoušela doslova na vlastní kůži. Studentka zaměření Design interiéru Ellie tak prověřila, zda se navržené skříňky a další prvky kuchyně dají snadno ovládat, zda k nim bude mít důchodce jednoduchý přístup, na vše v rámci svých omezených možností dosáhne a zda nebude potřeba něco vymyslet jinak.
Ve firmě se nás ujal pan Richard Sajdl, který studenty pobízel k vyzkoušení všech možností a nadšeně podporoval Ellie.
„A víte, co se děje na téhle fotce? To je cvičná kuchyň. Blum tam má místnost plnou reálných skříněk pro klienty, aby si vyzkoušeli, zda jim jejich nová kuchyň bude ergonomicky fungovat. Přímo tady si Jáchym Tolar zkouší vystavět svůj návrh, na kterém pracuje ve škole a pomáhají mu spolužáci. Díky tomu se mu podařilo odladit nějaké chyby v návrhu.“ říká Michaela Ošťádalová.
Text: Lucie Scholzová ve spolupráci se studenty a Michaelou Ošťádalovou
Foto: Michaela Ošťádalová a studenti